Transforaminal Enjeksiyonlar

Transforaminal enjeksiyon nedir?
Transforaminal enjeksiyon, siyatik , bel fıtığı veya diğer sırt problemlerinin neden olduğu bel, bacak ve ayaklarınızdaki ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir .
Omuriliğinizden bacaklarınıza kadar uzanan sinirleriniz var. Bu sinir “köklerinden” biri (omuriliğinize en yakın uç) hasar görmüş bir disk veya başka bir durum nedeniyle tahriş olursa ve iltihaplanırsa, sırtınızdan bacaklarınıza ve ayaklarınıza yayılabilen ağrıya neden olur.
Bir steroid ilacı iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Sırtınıza, omurganız ile omuriliğiniz arasındaki bölgeye enjekte edilir.
Transforaminal enjeksiyon nasıl yapılır?
Öncelikle sizi rahatlatacak damardan bir ilaç verilecektir. Daha sonra röntgen masasına yüz üstü yatacaksınız.
Doktor, belinizin alt kısmındaki cilt bölgesini lokal anesteziyle uyuşturacaktır. Daha sonra, bir röntgen filminin rehberliğinde şunları yapacaktır:
Ağrınıza neden olan spesifik sinir kökünü hedef alarak belinizin alt kısmına ince bir iğne batırın
Anestezik (geçici ağrı kesici için) ve steroid (uzun süreli rahatlama için) karışımı enjekte edin
Genellikle prosedür yaklaşık 20 dakika sürer. Aynı gün eve gidebilirsiniz.
Transforaminal enjeksiyon ne kadar etkilidir?
Bazı hastalar enjeksiyondan sonraki 30 dakika içinde ağrılarının azaldığını bildirmektedir, ancak anestezi etkisi geçince birkaç saat sonra ağrı geri gelebilir. Daha uzun vadeli rahatlama genellikle steroid çalışmaya başladıktan iki ila üç gün sonra başlar.
Ağrının geçmesinin ne kadar süreceği her hasta için farklıdır. Bazıları için rahatlama birkaç ay veya daha uzun sürer. Tedavi işinize yararsa, ağrısız kalmak için periyodik enjeksiyonlar yaptırabilirsiniz.
Riskler nelerdir?
Transforaminal enjeksiyondan kaynaklanan komplikasyon riski çok düşüktür. Nadiren komplikasyonlar arasında enjeksiyon bölgesinde kanama veya enfeksiyon yer alır.
Yan etkiler şunları içerebilir:
Uyuşmuş veya zayıf bacaklar veya ayaklar
Baş dönmesi
Baş ağrısı
Bu etkiler birkaç saat içinde düzelir.
İşlemden sonra ne olur?
Düzenli beslenmenize ve ilaçlarınıza hemen devam edebilirsiniz. 24 saat boyunca araç kullanmayınız veya herhangi bir ağır aktivite yapmayınız. Boşver. Ertesi gün normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz.
Steroidin çalışmaya başlaması bir hafta kadar sürebilir. 10 gün içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, daha fazla değerlendirme için ve farklı tedaviyi görüşmek üzere doktorunuza görünün.
Transforaminal enjeksiyon sizin için uygun mu?
Sırt veya bacak ağrınız dört haftadan uzun sürdüyse, şiddetliyse veya fizik tedavi gibi diğer tedavilerle düzelmediyse transforaminal enjeksiyon sizin için uygun olabilir.

Back to Top