Genel Bakış
Siyatik semptomları belinizi, kalçanızı ve bacaklarınızı etkileyebilir. Omurilik veya sinirler üzerindeki baskı genellikle bunun nedenidir.
Siyatik nedir?
Siyatik, siyatik sinirinizin yaralanması veya tahrişinden kaynaklanan sinir ağrısıdır . Ağrıya ek olarak sırtınızda veya kalçanızda bacağınıza da yayılan karıncalanma veya uyuşukluk olabilir. Daha şiddetli semptomlar da mümkündür.
Siyatik siniriniz vücudunuzdaki en uzun ve en kalın sinirdir. Genişliği 2 santimetreye kadardır (bir ABD peni veya Birleşik Krallık 1 penilik madeni para yaklaşık olarak aynı genişliktedir). Adına rağmen tek bir sinir değil. Aslında omuriliğinizden ayrılan beş sinir kökünden gelen bir sinir demetidir.
Vücudunuzun her iki tarafında birer tane olmak üzere iki siyatik siniriniz var. Her siyatik sinir bir tarafta kalçanızdan ve kalçanızdan geçer. Her biri vücudunuzun kendi tarafındaki bacağından dizinizin hemen altına ulaşana kadar iner. Oraya vardıklarında alt bacağınız, ayağınız ve ayak parmaklarınız da dahil olmak üzere daha aşağı kısımlara bağlanan diğer sinirlere ayrılırlar.
Siyatik hastası olmak, siyatik sinire bağlanan sinirlerin olduğu her yerde hafif ila şiddetli ağrı yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Belirtiler belinizi, kalçanızı, kalçanızı veya bacaklarınızı etkileyebilir. Etkilenen sinir(ler)e bağlı olarak bazı belirtiler ayak ve ayak parmaklarınıza kadar uzanabilir.
Siyatik türleri
İki tür siyatik vardır. Hangi türe sahip olursanız olun, etkiler aynıdır. Türler şunlardır:
Gerçek siyatik. Bu, siyatik sinirinizi doğrudan etkileyen herhangi bir durum veya yaralanmadır.
Siyatik benzeri koşullar. Bunlar siyatik gibi hissettiren durumlardır, ancak siyatik sinir veya onu oluşturmak için bir araya gelen sinirlerle ilgili başka nedenlerden dolayı meydana gelirler.
Sağlık hizmeti sağlayıcıları her iki türe de sadece "siyatik" adını verme eğilimindedir. Aralarındaki farklar genellikle yalnızca sağlık uzmanınızın hastalığın nasıl tedavi edileceğine karar vermesi durumunda önemlidir.
Siyatik ne kadar yaygındır?
Siyatik çok yaygın bir durumdur. ABD'deki insanların yaklaşık %40'ı yaşamları boyunca bir tür siyatik sorunu yaşamaktadır. Yaralanmayla ilgili olmadığı sürece 20 yaşından önce nadiren olur.
Belirtiler ve Nedenler
Siyatik belirtileri nelerdir?
Siyatik belirtileri şunları içerebilir:
Ağrı. Siyatik ağrısı, etkilenen sinir(ler) üzerindeki baskı nedeniyle oluşur. Çoğu insan siyatik ağrısını yanma veya elektrik çarpması gibi tanımlar. Bu ağrı aynı zamanda sıklıkla etkilenen taraftaki bacağın altına doğru vurur veya yayılır. Ağrı genellikle öksürme, hapşırma, eğilme veya sırt üstü yatarken bacaklarınızı yukarı kaldırma sırasında ortaya çıkar.
Karıncalanma veya “iğnelenme” (parestezi). Bu, bağdaş kurduğunuz için bir bacağınız uykuya dalarken hissettiğiniz duyguya benzer.
Uyuşukluk . Bu, sırtınızın veya bacağınızın etkilenen bölgelerindeki ciltte his hissedemediğiniz zamandır. Bunun nedeni sırtınızdan veya bacağınızdan gelen sinyallerin beyninize ulaşmada zorluk yaşamasıdır.
Kas Güçsüzlüğü. Bu daha ciddi bir semptomdur. Bu, kas komut sinyallerinin sırtınızdaki veya bacaklarınızdaki hedeflerine ulaşmada zorluk yaşadığı anlamına gelir.
İdrar kaçırma veya dışkı kaçırma . Bu çok ciddi bir semptomdur. Bu, mesanenizi ve bağırsaklarınızı kontrol eden sinyallerin hedeflerine ulaşmadığı anlamına gelir.
Siyatik neden olur?
Siyatik siniri etkileyen herhangi bir durum nedeniyle siyatik oluşabilir. Siyatik siniri oluşturmak üzere bir araya gelen beş omurilik sinirinden herhangi birini etkileyen koşullar nedeniyle de meydana gelebilir.
Siyatiğe neden olabilecek durumlar şunlardır:
Yaralanmalar.
Tümörler, kistler veya diğer büyümeler.
Konus medulla sendromu.
Siyatik için risk faktörleri nelerdir?
Siyatik pek çok nedenden dolayı oluşabileceğinden, aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan birçok potansiyel risk faktörü vardır:
Mevcut veya önceki bir yaralanmanın olması. Omurganızdaki veya belinizin alt kısmındaki bir yaralanma, siyatik gelişme riskinizi artırır.
Normal aşınma ve yıpranma. Yaşlandıkça, omurganızdaki normal aşınma ve yıpranma sinirlerin sıkışmasına, fıtıklaşmış disklere ve siyatiğe neden olabilecek diğer durumlara yol açabilir. Osteoartrit gibi yaşa bağlı durumlar da rol oynayabilir.
Aşırı kilo veya obeziteye sahip olmak. Dik durduğunuzda omurganız inşaat vinci gibidir. Vücudunuzun önünde taşıdığınız ağırlık, omurganızın (vincin) kaldırması gereken şeydir. Sırtınızdaki kaslar, sizi dik tutmak için çeken vinç ve halat gibidir. Ne kadar çok kilonuz varsa, sırt kaslarınızın da o kadar çok çalışması gerekir. Bu sırtta gerginliklere , ağrılara ve diğer sorunlara yol açabilir .
Yetersiz çekirdek kuvvetine sahip olmak. “Çekirdek bölgeniz” sırt ve karın kaslarınızı (mide bölgesi) ifade eden terimdir. Vinç benzetmesinde olduğu gibi, daha güçlü bir çekirdeğe sahip olmak, vincin bileşenlerini daha ağır bir yükü kaldırabilecek şekilde yükseltmek gibidir. Karın kaslarınız önemlidir çünkü sırt kaslarınızı sabitlemeye yardımcı olurlar.
Senin işin. Ağır kaldırma, çok fazla eğilme veya uygunsuz ya da alışılmadık pozisyonlarda çalışmayı gerektiren işler bel problemleri riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, özellikle uygun sırt desteğinin olmadığı, uzun süreli oturma gerektiren işler de bel sorunları riskinizi artırabilir .
Kaldırma sırasında iyi duruş ve form kullanmamak. Fiziksel olarak formda ve aktif olsanız bile, ağırlık kaldırma, kuvvet antrenmanı veya benzeri aktiviteler sırasında uygun vücut formunu takip etmemeniz durumunda siyatik hastalığına yatkın olabilirsiniz.
Diyabet hastası olmak. Tip 2 diyabet, diyabetle ilişkili periferik nöropati riskinizi artırır. Bu, siyatik hastalığına neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek sinirler de dahil olmak üzere sinirlerinize zarar verir.
Fiziksel hareketsizlik. Uzun süre oturmak ve fiziksel aktivite eksikliği siyatik riskinin artmasına katkıda bulunabilir.
Tütün kullanmak. Nikotin kullanımı dolaşımı etkileyebilir ve kronik ağrı riskinizi artırabilir. Buna siyatik gibi durumlar da dahildir.
Bilinmeyen nedenler Çoğu siyatik vakasının sağlık hizmeti sağlayıcılarının bulabileceği bir nedeni yoktur.
Siyatiğin komplikasyonları nelerdir?
Çoğu insan siyatikten tamamen iyileşir. Ancak siyatiğin olası bir komplikasyonu kronik (uzun süreli) ağrıdır .
Etkilenen sinirde ciddi hasar varsa " düşük ayak " gibi kronik kas zayıflığı meydana gelebilir. İşte o zaman sinir hasarı ayağınızda uyuşmaya neden olur ve bu da normal yürümeyi zorlaştırır, hatta imkansız hale getirir.
Siyatik ayrıca potansiyel olarak kalıcı sinir hasarına neden olabilir ve bu da etkilenen bacaklarda his kaybına neden olabilir.
Teşhis ve Testler
Düz bacak testi, sağlık hizmeti sağlayıcılarının siyatik ve sırt ağrısının diğer nedenlerini teşhis etmesine yardımcı olur.
Siyatik nasıl teşhis edilir?
Bir sağlık uzmanı, siyatik hastalığını çeşitli yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanarak teşhis edebilir. Tıbbi geçmişinizi inceleyecekler ve belirtilerinizi soracaklar. Ayrıca fizik muayene yapacaklar. Bu sınav şunları içerecektir:
Yürüme. Siyatik sıklıkla yürüme şeklinizde gözle görülür değişikliklere neden olur. Sağlayıcınız siyatik teşhisinin bir parçası olarak bu değişiklikleri izleyecektir.
Düz bacak kaldırma testi. Bu, bacaklarınız düz bir şekilde bir muayene masasına yatmanızı içerir. Bacaklarınızı yavaşça tavana doğru kaldıracaklar ve ne zaman ağrı veya diğer semptomları hissetmeye başladığınızı soracaklar. Bunlar siyatiğin nedenini ve nasıl yönetileceğini belirlemeye yardımcı olabilir.
Diğer esneklik ve dayanıklılık kontrolleri. Bunlar, sağlayıcınızın siyatikinize başka faktörlerin neden olup olmadığını veya katkıda bulunup bulunmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.
Bu durumu teşhis etmek için hangi testler yapılacak?
Siyatik teşhisinin konulmasına ve benzer durumların dışlanmasına çeşitli testler yardımcı olabilir. En yaygın veya olası testler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
Elektromiyografi.
Yönetim ve Tedavi
Siyatik nasıl tedavi edilir ve tedavisi var mı?
Siyatik tedavisi genellikle ağrıyı azaltmayı ve hareketliliği arttırmayı içerir. Tedavilerin çoğu kendi başınıza yapabileceğiniz şeylerdir.
Geçmeyen veya daha şiddetli siyatik rahatsızlığınız varsa çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Durumunuz şiddetliyse veya diğer tedaviler yardımcı olmuyorsa cerrahi bir seçenek olabilir.
Kendi kendine tedavi
Sebebe bağlı olarak, daha hafif siyatik vakaları genellikle kendi kendine tedavi ile iyileşir.
NOT : Uyuşma, karıncalanma veya kas güçsüzlüğü ile birlikte orta ila şiddetli ağrı, profesyonel tıbbi bakım gerektiren semptomlardır. Onlara kendi kendine davranmaya çalışmamalısın.
Kendi kendine tedaviler şunları içerebilir:
Buz. Soğuk veya buz paketleri, siyatik ağrısının başlamasından sonraki ilk birkaç gün boyunca ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için bir buz torbası veya bir torba dondurulmuş sebze kullanabilirsiniz (ancak soğuktan dolayı cildinizde oluşabilecek yaralanmaları önlemek için bunları daima bir havluya sarın). Günde birkaç kez 20 dakika boyunca soğuk uygulayın.
Sıcaklık. Soğuk veya buz kullanımının ilk birkaç gününden sonra, ısıtma yastığına veya sıcak komprese geçin. Bir seferde 20 dakika boyunca ısı uygulayın. Hala ağrınız varsa, sıcak ve soğuk paketler arasında geçiş yapın; hangisi rahatsızlığınızı en iyi şekilde giderirse.
Reçetesiz satılan ilaçlar. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) genellikle ilk tercihtir. Ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltırlar.
Esneme ve aktivite. Bel ağrısı konusunda deneyimli bir eğitmenden doğru şekilde nasıl esneyeceğinizi öğrenmek çok yardımcı olabilir. Ayrıca diğer genel güçlendirme, çekirdek kas güçlendirme ve aerobik egzersizlere doğru ilerlemenize de yardımcı olabilirler.
Kendi kendine bakım tedavisi yaklaşımı birkaç hafta sonra yardımcı olmazsa, bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.
Konservatif tedaviler
Konservatif tedaviler kendi kendine tedaviden bir adım ötededir. Kişisel bakım yararlı olmadıysa veya belirtileriniz daha kapsamlı bakıma ihtiyaç duyacak kadar şiddetliyse, sağlık uzmanınız bunları seçenekler olarak sunabilir.
Konservatif tedaviler, kişisel bakıma benzer tedavileri içerebilir ancak sağlık uzmanınızın size rehberlik etmesiyle. Ayrıca aşağıdakileri de içerebilirler:
Reçeteli ilaçlar. Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve diğer ilaçlar siyatik semptomlarına yardımcı olabilir. Trisiklik antidepresanlar ve nöbet önleyici ilaçlar gibi diğer ilaçlar da kronik veya sinir bazlı ağrınız varsa yardımcı olabilir.
Fizik Tedavi. Fizik tedavinin amacı sinir üzerindeki baskıyı azaltarak siyatik ağrısını azaltan egzersiz hareketleri bulmaktır. Seçenekler arasında esneme egzersizleri veya yürüyüş, yüzme veya su aerobiği gibi düşük etkili aktiviteler yer alır.
Omurga enjeksiyonları . Kortikosteroid gibi enjeksiyonlarkısa süreli (genellikle üç aya kadar) rahatlama sağlayabilir. Bunlar genellikle lokal anestezi içerir , dolayısıyla daha az rahatsızlık olur. Sağlık uzmanınız size bu süreç hakkında daha fazla bilgi verebilir.
Alternatif terapiler. Bu tedaviler giderek daha popüler hale geliyor ve standart tıbbi tedaviler veya ilaçlar dışında seçenekler sunuyor. Bunlar arasında omurga ayarlamaları, yoga, akupunktur ve daha fazlası için bir kayropraktik uzmanına görünmek yer alır. Masaj terapisi ayrıca siyatik ile ortaya çıkan kas spazmlarına da yardımcı olabilir. Biofeedback ayrıca ağrıyı yönetmenize ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Siyatik için cerrahi seçenekler
Siyatik daha şiddetli olduğunda cerrahi en iyi seçenek olabilir. Genellikle sağlık hizmeti sağlayıcıları, sinir hasarının meydana geldiğini veya yakında olacağını gösteren semptomlarınız olmadığı sürece ameliyatı önermezler. Ayrıca çalışmanızı veya normal rutininize devam etmenizi engelleyen şiddetli ağrınız varsa veya altı ila sekiz haftalık konservatif tedaviden sonra belirtileriniz düzelmiyorsa ameliyat önerebilirler.
Siyatiği hafifletmek için cerrahi seçenekler şunları içerir:
Diskektomi. Bu, fıtıklaşmış bir diskin sinire baskı yapan parçalarının veya küçük bölümlerinin alındığı bir ameliyattır.
Laminektomi . Her omurun lamina adı verilen bir arka bölümü vardır (omurganın yanında, sırt derisinin hemen altındadır). Laminektomi, laminanın omurilik sinirlerine baskı yapan bir bölümünün çıkarılmasını içerir.
Tedavinin olası komplikasyonları veya yan etkileri nelerdir?
Olası komplikasyonlar ve yan etkiler pek çok faktöre, özellikle de kullanılan spesifik tedavilere, semptomlarınızın şiddetine, siyatiğinize neyin sebep olduğuna ve daha fazlasına bağlıdır. Sağlık uzmanınız, olası yan etkileri ve olası komplikasyonları size en iyi anlatacak kişidir. Ayrıca bunları yönetmeniz, en aza indirmeniz veya bunlardan kaçınmanız konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.
Tedaviden ne kadar süre sonra kendimi daha iyi hissedeceğim?
Siyatikten iyileşme süresi, spesifik tedaviye, semptomlarınızın şiddetine, nedenlerine ve daha fazlasına bağlıdır. Birçok siyatik vakası, profesyonel tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadan dört ila altı hafta içinde kaybolur.
Daha ciddi vakaların iyileşmesi de haftalar veya aylar alabilir, özellikle de daha şiddetli semptomlarınız varsa. Siyatik tedavisi için çok uzun süre beklemek (genellikle altı aydan fazla) aynı zamanda iyi bir sonucun alınması olasılığını da azaltır, bu nedenle bir sağlık uzmanıyla konuşmak için çok uzun süre beklememek önemlidir.
Önleme
Siyatik önlenebilir mi?
Siyatiğin bazı nedenleri önlenebilir, ancak diğerleri öngörülemeyen veya bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. Önlenemeyen nedenlerden dolayı, bunların ortaya çıkma riskinizi azaltmak hala mümkün olabilir.
Aşağıdakiler siyatiğin önlenmesine veya oluşma riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir:
İyi duruşunuzu koruyun . Otururken, ayakta dururken, nesneleri kaldırırken ve uyurken iyi duruş tekniklerini izleyin.
Tütün ürünlerini kullanmayı bırakın (veya başlamayın). Herhangi bir kaynaktan gelen nikotin (elektronik sigara dahil), kemiklerinize giden kan akışını azaltır, bu da omurganızı ve onun çeşitli bileşenlerini zayıflatabilir.
Sizin için sağlıklı olan bir kiloya ulaşın ve onu koruyun. Birinci basamak sağlayıcınız, nasıl yemek yiyeceğiniz ve fiziksel aktivite yapacağınız konusunda size rehberlik edebilir. Kemik sağlığı için de yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun.
Aktif kalmak. Fiziksel aktivite, esnemeden kuvvet antrenmanına kadar her şeyi içerebilir. Çekirdek gücünü ve esnekliğini arttırmak sırt ağrısını iyileştirebilir. Aerobik egzersiz gibi diğer aktivite türleri de sizin için sağlıklı olan kiloya ulaşmanıza ve bu kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.
Kendinizi düşmelerden koruyun. Düşme olasılığını azaltmak için merdivenlere ve yürüyüş yollarına uygun ve dağınıklığı önleyen ayakkabılar giyin. Odaların iyi aydınlatıldığından ve banyolarda tutunma çubuklarının ve merdivenlerde korkulukların bulunduğundan emin olun.
Gerekirse iyileşmek için zaman ayırın. Sırt ağrısını çözmeye çalışmayın. Bu daha da kötü yaralanmalara yol açabilir. Sırt ağrısının da sizi aktif olmaktan alıkoyması gerekmez. Yüzme, yürüyüş, yoga veya tai chi gibi düşük etkili aktivitelere hala katılabilirsiniz.
Görünüm / Prognoz
Siyatik hastasıysam ne bekleyebilirim?
Daha hafif siyatik vakaları genellikle zamanla ve kendi kendine tedaviyle kendi kendine iyileşir. Siyatik hastası olan çoğu insan (%80 ile %90 arasında) ameliyat olmadan iyileşir.
Siyatik ağrınız birkaç haftalık kendi kendine tedavi sonrasında düzelmezse veya umduğunuz kadar çabuk iyileşmediğinize dair endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.
Siyatik ne kadar sürer?
Siyatik genellikle altı haftadan uzun sürmez. Böyle bir durumda, sağlık uzmanınız ameliyat da dahil olmak üzere daha kapsamlı tedaviler önerebilir.
İşe ne zaman dönebilirim?
İşe veya diğer düzenli faaliyetlere ne zaman dönebileceğiniz çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar semptomlarınızı, aldığınız tedavileri ve daha fazlasını içerir. Sağlık uzmanınız, işe dönüp dönemeyeceğinizi ve döndüğünüzde ne gibi önlemlere veya değişikliklere ihtiyacınız olabileceğini size söyleyecek en iyi kişidir.
Bu durumun görünümü nedir?
Genel olarak, siyatiğin görünümü çok iyi olma eğilimindedir. Daha ciddi semptomlarınız olmadığı sürece uzun vadeli sorunlar yaygın değildir.
Beraber yaşamak
Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim veya ne zaman bakıma başvurmalıyım?
Orta derecede veya daha şiddetli ağrınız varsa veya herhangi bir karıncalanma, iğnelenme hissi veya uyuşukluk yaşıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.
Acil servise ne zaman gitmeliyim?
Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız acil tıbbi yardım almalısınız:
Herhangi bir kas zayıflığı.
Bağırsak veya mesane kontrolünün kaybı.
Sizi olağan faaliyetlerinizden alıkoyan ve birkaç saatten fazla süren şiddetli ağrı.
Düşme, araba kazası veya yaralanmaya neden olan herhangi bir olaydan hemen sonra ani şiddetli ağrı, uyuşukluk veya diğer siyatik semptomları.
Ek Ortak Sorular
Siyatik her iki bacakta da oluşabilir mi?
Siyatik genellikle aynı anda yalnızca bir bacağı etkiler. Ancak nadir durumlarda her iki bacakta da siyatik oluşabilir.
Siyatik aniden mi ortaya çıkıyor yoksa gelişmesi zaman mı alıyor?
Siyatik aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Sebebe bağlı. Disk herniasyonu veya yaralanması ani ağrıya neden olabilir. Omurganızdaki artrit veya diğer dejeneratif durumlar zamanla yavaş yavaş gelişir.
Hamilelikte kilo alımı siyatik hastalığına neden olabilir mi?
Siyatik hamilelikte yaygındır ancak genellikle hamilelikteki kilo değişiklikleriyle ilişkili değildir. İki ana faktör bunun neden hamilelik sırasında meydana gelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu daha iyi açıklıyor.
İlk açıklama hamileliğe bağlı hormonlarla ilgilidir. Bu hormonlar omurganızdaki bağların ve bağ dokusunun gevşemesine neden olabilir. Bu gevşeme omurganızı daha esnek hale getirir ve bu da disk kaymasına, sinir sıkışmasına ve siyatiğe neden olabilir.
Fetüsün ağırlığı ve konumu da sinirlere baskı yapabilir.
İyi haber şu ki hamilelik sırasında siyatik ağrısını hafifletmenin yolları var ve ağrı doğumdan sonra ortadan kalkacak. Fizik tedavi ve masaj terapisi, sıcak duşlar, ısı, ilaçlar ve diğer önlemler yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında iyi duruş tekniklerini uygulamak da yardımcı olabilir.
Kalçamdaki ağrının kalça sorunu mu yoksa siyatik mi olduğunu nasıl anlarım?
Kalçanızdaki artrit gibi kalça sorunları genellikle kasıklarınızda ağrıya veya bacağınıza ağırlık verdiğinizde veya onu hareket ettirdiğinizde ağrıya neden olur.
Ağrınız sırtınızdan başlıyorsa ve kalçanıza veya bacağınıza doğru hareket ediyor veya yayılıyorsa ya da uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük yaşıyorsanız bunun en olası nedeni siyatiktir.
Siyatik ve radikülopati – fark nedir?
Radikülopati, omurganızdaki sinir sıkışmasının neden olduğu semptomları tanımlayan daha geniş bir terimdir . Siyatik radikülopatinin en yaygın türüdür.
Siyatik hastasıysam dinlenmeli miyim?
Siyatik ağrınızın olduğu ilk iki gün boyunca dinlenmek faydalıdır. Ancak tamamen dinlenmenin bir faydası olmayabilir ve fiziksel hareketsizlik ağrınızı daha da kötüleştirebilir ve iyileşmeyi yavaşlatabilir. Amaç bir denge bulmaktır, böylece esnek kalacak ve gücünüzü koruyacak kadar aktif olursunuz, ancak siyatiği daha da kötüleştirmez veya kendinize zarar vermezsiniz. Bir sağlık uzmanı bu dengeyi nasıl bulacağınız konusunda size rehberlik edebilir ve iyileşmenize yardımcı olabilir.
Siyatik bacağımın ve/veya ayak bileğimin şişmesine neden olabilir mi?
Bel fıtığı, omurga darlığı veya kemik darbelerinden kaynaklanan siyatik, etkilenen bacakta iltihaplanma veya şişmeye neden olabilir. Piriformis sendromu komplikasyonları da bacak şişmesine neden olabilir.
Cleveland Clinic'ten bir not
Sırtınızdaki, kalçanızdaki veya bacaklarınızdaki siyatik ağrısı hayatınızı birçok yönden bozabilir. Neyse ki iyileşmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var. Daha hafif vakaları sıklıkla kendiniz tedavi edebilirsiniz. Daha yoğun semptomlar da sıklıkla tedavi edilebilir. Ameliyat genellikle gerekli değildir, ancak belirtileriniz şiddetliyse bu bir seçenektir. Tedavi ile siyatiği arkanızda bırakabilir ve kendi şartlarınıza göre yaşamaya dönebilirsiniz.


Back to Top